Po raz siódmy sołectwa z gminy Świętajno i koła łowieckie z terenu powiatu szczycieńskiego stanęły do kulinarnego boju. W tym roku konkurowali w temacie "Chłopski garnek kontra Kociołek Myśliwego". Przepyszne zapachy przyciągnęły mnóstwo mieszkańców gminy Świętajno, powiatu szczycieńskiego i turystów. Uczestnicy mogli wziąć udział we wspólnym gotowaniu z Gospoda Bulwar. Przygotowując z szefową kuchni Martą Grzywińską i kuchareczką Eweliną Górską danie od podstaw z późniejszym jej kosztowaniem. Nie zabrakło stoisk rękodzielniczych, handlowych, gastronomicznych. Na stoiskach stowarzyszeń: "Przyjazne Spychowo", "Śladami Historii", stoisku Banku Spółdzielczego Oddział w Świętajnie czekały atrakcje dla chętnych.
Szefowie kuchni z Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni w składzie: Gabriela Stolarowicz, Agnieszka Dąbrowska, Michał Denesiuk i Mariusz Kuś pełnili zaszczytną rolę jury konkursu kulinarnego, którego tematem był chłopski garnek kontra kociołek myśliwego. W konkursie udział wzięło 9 Sołectw Gminy Świętajno i 6 Kół Łowieckich z terenu powiatu szczycieńskiego.
Zwycięskie sołectwa gminy Świętajno w„Chłopskim garnku”:
I miejsce Sołectwo Biały Grunt
II miejsce Sołectwo Spychowo
III miejsce Sołectwo Piasutno
Zwycięskie Koła Łowieckie w„Kociołku myśliwego”:
I miejsce Koło Łowieckie „Sokół”
II miejsce Koło Łowieckie „Jeleń”
III miejsce Koło Łowieckie „Rogacz”
W konkursie „Dzik kontra Świnia” czyli w starciu pierwszych miejsc Sołectwo Biały Grunt, które przygotowało polędwiczkę wieprzową duszoną w kapuście kiszonej i piwie kadykowym ze śliwką i agrestem oraz przyprawami korzennymi z dodatkiem kaszy jęczmiennej z cukinią i orzeszkami pini oraz Koła Łowieckiego "Sokół", kóre przygotowało kociołek z mięsa z jelenia i muflona marynowanego w winie z cynamonem z dodatkiem fasolki szparagowej, grzybów, ziemniaków i papryki. W różnicy 3 punktów wygrał Dzik, czyli Koło Łowieckie "Sokół".
Na scenie wystąpił związany z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Świętajnie już od 15 lat niezwykły, zrzeszający cudowych ludzi Chór Pasjonata oraz niepowtarzalny złożony z utalentowanych muzycznie osób- zespół Musique Macabre.
Usłyszeć można było również zespół Zarażeni Folkiem grający energetyczny FOLK- ROCK. Serwując nam autorski materiał płynący z umuzykalnionych i rozśpiewanych serc członków zespołu.
Zespół KRAMBABULA to poznańska grupa, która włącza do swojego repertuaru melodie pochodzące z różnych stron słowiańskiej kultury, okraszając je mocną, rockową nutą. Spotkanie z ich muzyką przeniosło nas do krainy tradycyjnych piosenek i przyśpiewek kultury polskiej, łemkowskiej i ukraińskiej, gdzie melodyka niesie wiele emocji.
Gwiazdą wieczoru był POWER PLAY. Polski zespół muzyczny wykonujący muzykę disco polo oraz muzykę dance. Znani z ognistego temperamentu i niezwykłej przebojowości.
Jako ostatni na scenie wystąpił niezwykle energiczny Bartosz Zdunek która w swoich setach połączył wszelakie gatunki muzyczne.
Wydarzenie te było realizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko Mazurskiego w konkursie: „Organizacja wydarzeń regionalnych promujących żywność naturalną, tradycyjną i lokalną oraz dziedzictwo kulinarne Warmii i Mazur w 2024 roku”
To była wielka kulinarna i kulturalna uczta!