"Chodź opowiem Ci pewną historię"

"Chodź opowiem Ci pewną historię" to projekt edukacyjny, mający na celu upowszechnienie wiedzy na temat lokalnej historii terenu związanego z czasami wojennymi i powojennymi. Głównym celem projektu jest włączenie do działań mieszkańców gminy w różnym wieku, zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z naszym terenem pogranicza, w którym istotną rolę odgrywa pamięć regionalna, kultura i tradycja. Projekt zakłada stworzenia 5 mobilnych muzeów wsi oraz 1 muzeum gminnego, które będą prezentowane podczas uroczystych spotkani wiejskich oraz wirtualnych wizyt studyjnych, a także w przestrzeni internetu. Muzea będą mobilne dzięki czemu będzie można je zabrać w różne miejsca i prezentować lokalne dziedzictwo kulturowe. Projekt zakłada również szereg działań warsztatowych ukierunkowanych na poznanie tradycji i historii lokalnej, spotkań z ciekawymi osobami, artystami ludowymi. Działania projektowe w jak największym stopniu będą ukierunkowane na patriotyzm regionu, pokazanie go poprzez spotkania i warsztaty oraz opowiadania osób, które doświadczyły historycznych zawirowań. Podczas trwania programu uczestnicy odkryją wiedzę, a także nabędą umiejętności, które pozwolą im krzewić lokalną tradycję. Na zakończenie projektu odbędą się wirtualne wizyty studyjne podczas, których uczestnicy zaprezentują stworzone przez siebie muzea.

Projekt realizowany z programu "Pariotyzm Jutra 2020" dofinansowany z Muzeum histori Polski w Warszawie.

Muzeum wsi Świętajno.

Muzeum wsi Spychowo.

Muzeum wsi Konrady.

Muzeum wsi Kolonia

Na profilu Gminnego Ośrodka Kultury w Świętajnie na YouTube znajdują się również inne filmy z realizacji projektu. Spotkania z historykiem, przepisy kulinarne z dawnych lat, serdecznie zachecamy do odwiedzenia naszego profilu.

Link poniżej: